System Center & Automation

Service Manager Custom Portal Çözümü

S

Kısa bir önce kurumsal bir müşterimiz için geliştirdiğimiz basitleştirilmiş Service Manager çağrı açma web ara yüzünü WebPart olarak deploy ederken bir takım sorunlarla karşılaştık.

Bunlardan ilki Incident ya da Service Request tarafında açılan çağrıların prefix değerlerinin olmamsıydı. Çağrılar “IR678” yerine “678” şeklinde sayısal değerlerle açılıyordu. Koda gereken eklemeyi yaparak sorunu giderdik.

WebPart’ı SharePoint sitesine deploy ederken de IE versiyonundan kaynaklı olarak WebPart edit edilemiyordu. Bunu gidermek için de SharePoint Designer yardımıyla sayfanın kaynak kodunda WebPart kod kümesinin içine ChromeType=”None” satırını eklemek yeterli oldu. Artık WebPart edit edilebildi.

chrome type

Geliştirdiğimiz SCSM Custom Portal çözümünün özelliklerine bakarsak son kullanıcı en temel kategorizasyonu SAP ve IT arasında yapıyor.

Type kısmında ise çağrının talep mi yoksa arıza mı olduğuna karar veriyor.

Çağrının tamamlanabilmesi için gereken Subject, Definition, Urgency ve File Attachment parametreleri de kullanıcı tarafından dolduruluyor.

Kullanıcı Category ve Type parametreleriyle 4 farklı kombinasyonda çağrı açabildiğinden Service Manager konsolda da bunlara karşılık gelen 4 farklı template bulunmaktadır.

Üretilen kodda ise aşağıdaki gibi template ilişkisi kurulmuş durumda.

Service Request olarak açılan çağrılarda kullandığımız template‘ler hiçbir aktivite içermemektedir. Yardım Masasındaki görevli çağrıyı alıp ilgili template‘i seçerek aktivitelerin oluşması sağlanmaktadır.

By ozgeozkaya
System Center & Automation

Categories